Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Masti (dyskusja | edycje) o 14:52, 4 kwi 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]


Dzisiaj

Wuling Hongguang Mini EVelektryczny mikrosamochód produkowany pod chińską marką Wuling od 2020 roku. Oferowany jako 3-drzwiowy hatchback lub 2-drzwiowy kabriolet, zaoferował szeroki zakres personalizacji wyglądu w ramach edycji specjalnych. Pomimo niewielkiego nadwozia, w kabinie samochodu wygospodarowano przestrzeń dla czterech pasażerów. Koncepcja pojazdu została podyktowana przystosowaniem do manewrowania po zatłoczonych i ciasnych ulicach metropolii. W momencie debiutu w 2020 roku był najmniejszym (2,92 metra) samochodem w historii umożliwiającym pomieszczenie czterech pasażerów. Dzięki korzystnemu stosunkowi ceny do wielkości oraz możliwości transportowych pojazdu, Hongguang Mini EV zdobył dużą popularność na rodzimym rynku chińskim, w ciągu dwóch lat od debiutu przekraczając pułap 1 miliona sprzedanych egzemplarzy i stając się jednym z najpopularniejszych samochodów elektrycznych w historii. Fenomen popularności modelu na rodzimym rynku chińskim zwrócił uwagę mediów globalnych. Czytaj więcej…

Jutro

Edward z Middleham (zm. 9 kwietnia 1484) – syn króla Anglii Ryszarda III Yorka, książę Walii i następca tronu. Był jedynym dzieckiem Ryszarda i jego małżonki Anny Neville. Dokładna data jego narodzin nie jest znana. Za prawdopodobną przyjmowano 1473 rok. Miejscem urodzenia był zamek Middleham, stąd wziął się jego przydomek. Tam też się wychowywał i spędził większość swojego życia. Ojciec nadał mu tytuł księcia Kornwalii, zaś 19 lipca 1483 roku, na dzień przed rozpoczęciem objazdu królestwa, godność namiestnika Irlandii, która w dynastii Yorków była zwyczajowo przyznawana następcy tronu. Oficjalne uznanie Edwarda za następcę tronu zostało uchwalone przez parlament w lutym 1484 roku. W trakcie jego obrad, na specjalnej ceremonii, Ryszard III odebrał od lordów przysięgę uznania syna za władcę w przypadku gdyby coś mu się stało. Jednak niedługo później książę zmarł. Wedle relacji Kroniki z Croyland miał zachorować podczas pobytu z rodzicami w Nottingham. Śmierć chłopca została uznana przez część mieszkańców Anglii – szczególnie przeciwników króla – za karę, jaką Bóg wymierzył Ryszardowi III za zamordowanie bratanków, zdetronizowanego Edwarda V oraz jego młodszego brata Ryszarda. Czytaj więcej…

Pojutrze

Pierwiosnek lekarskigatunek rośliny z rodziny pierwiosnkowatych. Występuje niemal w całej Europie z wyjątkiem północnych i południowych krańców kontynentu oraz w zachodniej i środkowej Azji. W Polsce jest częsty na niżu i w niższych położeniach górskich. Pierwiosnek lekarski najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach średniożyznych oraz przepuszczalnych. Jest długowieczną byliną kwitnącą wiosną i zasiedlającą łąki oraz widne zarośla oraz lasy. W środowisku odgrywa istotną rolę jako roślina pokarmowa wielu owadów, w niektórych przypadkach ściśle z nią związanych. Wykorzystywana jest jako roślina lecznicza i ozdobna, rzadziej jako roślina jadalna, a dawniej jako surowiec do wyrobu mydeł piorących. Młode liście są jadalne w niewielkich ilościach na surowo lub gotowane. Dodawano je do sałatek i zup. Lokalnie zanika w związku ze zmianami w krajobrazie, jednak w skali całej Polski i Europy nie jest uznawana za gatunek zagrożony. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Double Eagle – nazwa amerykańskich monet wykonanych ze złota o nominale 20 dolarów amerykańskich. Były one uznane za prawny środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych do 1933 roku. Bicie monet o tym nominale zostało ustanowione na mocy Coinage Act of 1849. Wszystkie monety Double Eagle wybijane były według tego samego standardu: waga wynosiła 33,4362 g, średnica 34 mm, a monety wykonane były ze złota próby 900. W latach 1850–1933 wybito dwa typy monet Double Eagle – Liberty Head Double Eagle (1850–1907) projektu Jamesa B. Longacre’a oraz Saint-Gaudens Double Eagle (1907–1933) projektu Augustusa Saint-Gaudensa. Obie monety występowały w kilku odmianach. Złote mennictwo w Stanach Zjednoczonych zostało wstrzymane przez prezydenta Franklina D. Roosevelta 5 kwietnia 1933 roku, kiedy nakazał zwrot złotych monet do Rezerwy Federalnej. Wyjątkiem było posiadanie walorów o wartości kolekcjonerskiej. 30 stycznia 1934 roku wszedł w życie Gold Reserve Act, który ostatecznie wycofał złoto z obiegu, wstrzymał pokrycie dla pieniądza papierowego w tym kruszcu i nakazał przetopienie go w sztaby. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Szlama Ber Winer (ur. 23 września 1911 w Izbicy Kujawskiej, zm. 12 kwietnia 1942 w Bełżcu) – polski Żyd, uciekinier z obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, świadek oraz ofiara Zagłady. Urodził się w religijnej rodzinie żydowskiej, z zawodu był krawcem. 6 stycznia 1942 roku został wywieziony przez Niemców do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem i wcielony do komanda, które zajmowało się grzebaniem zwłok w masowych mogiłach. Tym samym stał się naocznym świadkiem prowadzonej w Chełmnie eksterminacji Żydów oraz Romów. Po trzynastu dniach uciekł z obozu. Zdołał przedostać się do Warszawy, gdzie członkowie grupy Oneg Szabat spisali jego relację. W drugiej połowie marca 1942 roku udał się do Zamościa, gdzie mieszkał jego przyrodni brat z żoną i dziećmi. Niedługo później wraz z blisko 2,8 tys. zamojskich Żydów został wywieziony i zgładzony w obozie zagłady w Bełżcu. Relacja Winera jest pierwszym znanym historiografii pisemnym świadectwem uciekiniera z obozu zagłady. Dzięki niej żydowski ruch oporu mógł zaalarmować Polskie Państwo Podziemne o rozpoczętej przez nazistów eksterminacji Żydów. Czytaj więcej…

Za 5 dni

6 kwietnia – data dzienna formalnego zorganizowania Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w 1830 roku. Osadzona w mormońskich pismach świętych, miała być wybrana z Bożego upoważnienia. Odgrywa istotną rolę w teologii i tradycji Kościoła, którego datę założenia upamiętnia, również jako proponowana data dzienna narodzin Jezusa Chrystusa. Niektórzy prezydenci Kościoła, włączając w to Harolda B. Lee oraz Spencera W. Kimballa, potwierdzali, że 6 kwietnia jest rzeczywistą datą przyjścia Chrystusa na świat. Zachęcali przy tym jednak, by wierni nadal obchodzili Boże Narodzenie w okresie pokrywającym się z resztą chrześcijaństwa. Jako integralna część mormońskiej historii data ta ma symboliczne znaczenie także dla innych wyznań zaliczanych do ruchu świętych w dniach ostatnich. Czytaj więcej…

Za 6 dni

Kościół św. Stanisława w Jaślerzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Jaśle. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku, jako kaplica przy jasielskim gimnazjum. Zdewastowany przez Niemców w 1944 roku, został odrestaurowany i od 1971 roku pełni funkcję głównej świątyni parafii św. Stanisława. Budowla została wzniesiona w stylu eklektycznym: z zewnątrz przeważają elementy neogotyckie, a wnętrze było pierwotnie neoromańskie. Jest jednonawowa, z korpusem na rzucie wydłużonego prostokąta. Niższe od niego, prezbiterium, które z nawą łączy pełny łuk tęczowy, jest zamknięte trójbocznie. Od południa przylega do niego prostokątna dobudówka. Kościół został zbudowany z cegły ceramicznej, ułożonej naprzemiennie w wątku główkowym i wozówkowym. Empora obiega świątynię z trzech stron, umownie dzieli korpus na nawy boczne oraz nawę środkową. Jej arkady wyznaczają przęsła naw bocznych – jest ich sześć, przy czym pierwsze przęsło zajmują analogiczne pomieszczenia o rzucie kwadratu – od strony północnej przedsionek ze schodami prowadzącymi na chór, a od strony południowej – zakrystia. Czytaj więcej…

Zobacz też