Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Polimerek (dyskusja | edycje) o 02:06, 2 paź 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]


Dzisiaj

Wari rudygatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych. Jeden z największych lemurów. Od blisko spokrewnionego wari czarno-białego odróżnia się czerwonym ubarwieniem z czarnymi oraz białymi elementami. Zamieszkuje półwysep Masoala na północnym wschodzie Madagaskaru, gdzie zasiedla tropikalne wilgotne lasy, preferując wysokie, grube drzewa. Wyznacznikiem liczebności populacji wari rudych jest wielkość korony drzew. Żywi się głównie owocami. Zwierzę to wiedzie nadrzewny, dzienny tryb życia, co wiąże się z polimorficznym trochromatyzmem. Ponad połowę swego czasu spędza na odpoczynku. Żyje w grupach liczebności od 5 do 31, które łączą się i rozdzielają. W takiej grupie żyje kilka samic i kilka samców. Grupa zajmuje obszar między 23 a 58 ha i w razie potrzeby broni swego terenu. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Czytaj więcej…

Jutro

Goszczajezioro polodowcowe w Polsce na Pojezierzu Łagowskim, położone w województwie lubuskim. Jezioro znajduje się na obszarze polodowcowej rynny jordanowsko-niesulickiej. Powierzchnia zwierciadła wody jeziora według różnych źródeł wynosi od 48 do 55 ha. Średnia głębokość zbiornika wodnego to 7,7 m, a maksymalna – 20,2 m. W systemie gospodarki wodnej jezioro tworzy jednolitą część wód o kodzie PLLW10373. Jezioro spełnia funkcje turystyczno-rekreacyjne oraz jest wykorzystywane do celów wędkarskich i rybackich. Jezioro znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie Rynna Paklicy i Ołoboku. Głównym założeniem ochronnym tej strefy jest ochrona naturalnego korytarza ekologicznego wzdłuż wspomnianej rynny polodowcowej. Goszcza|Czytaj więcej…

Pojutrze

Nabłonek oddechowynabłonek wyściełający drogi oddechowe oraz narządy oddechowe. Nazwa „nabłonek oddechowy” bywa używana – ze względu na lokalizację w układzie oddechowym – w stosunku do nabłonka całego tego układu albo – ze względu na pełnioną funkcję – tylko w stosunku do nabłonka części układu biorących udział w wymianie gazowej. W tym drugim przypadku dla nabłonka wyściełającego części układu oddechowego przewodzące powietrze używa się określenia „nabłonek dróg oddechowych” lub „nabłonek dróg powietrznych”. Typowym nabłonkiem dróg oddechowych jest wielorzędowy walcowaty nabłonek migawkowy, spoczywający na bardzo grubej błonie podstawnej oraz składający się z komórek kubkowych, migawkowych, szczoteczkowych, ziarnistych oraz podstawnych. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Bouclierfrancuski niszczyciel z okresu I wojny światowej, jedna z 12 zbudowanych jednostek typu Bouclier. Okręt wypierał 790 ton, a jego główne uzbrojenie stanowiły dwa działa kalibru 100 mm wsparte lżejszą artylerią oraz bronią torpedową. Napędzana turbinami parowymi jednostka rozwijała prędkość 31 węzłów, osiągając zasięg 1200–1400 Mm przy prędkości 12–14 węzłów. „Bouclier” został zwodowany w czerwcu 1911 roku w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand w Hawrze, a w skład Marine nationale wcielono go w styczniu 1912 roku. Okręt początkowo służył na Morzu Śródziemnym, a od 1916 roku na Morzu Północnym. 21 marca 1918 roku wspólnie z siostrzanym niszczycielem „Capitaine Mehl” zatopił niemiecki torpedowiec SMS A 7. W 1932 roku nazwę niszczyciela zmieniono na „Bouclier II”. Jednostkę wycofano ze służby w lutym 1933 roku, po czym została złomowana. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Filmografia Carole Lombard – w trwającej 21 lat karierze, przerwanej przedwczesną śmiercią poniesioną w katastrofie lotniczej, Carole Lombard występowała w filmach oraz w radiu. Pojawiła się w 60 produkcjach fabularnych na dużym ekranie. Karierę zaczęła w wieku 12 lat, kiedy to została zaangażowana przez Allana Dwana do epizodycznej roli w niemym komediodramacie A Perfect Crime z 1921 roku. W marcu 1925 roku otrzymała pierwszoplanową rolę w komedii Marriage in Transit. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii amerykańskiej kinematografii. Cztery filmy, w których wzięła udział, były nominowane przynajmniej do jednego Oscara w każdej kategorii. Dziewięć produkcji z jej udziałem, po uwzględnieniu inflacji, przekroczyło sumę 100 milionów dolarów dochodu z biletów na rynku krajowym. Przez współczesnych historyków, Lombard nazywana jest „królową gatunku screwball comedy”. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Namiot Spotkaniabiblijne przenośne sanktuarium Izraelitów, którego używali podczas podróży przez pustynię, zbudowane przez Mojżesza jako miejsce kultu dla plemion hebrajskich w okresie wędrówki poprzedzającej ich przybycie do Ziemi Obiecanej. Jest odpowiednikiem Świątyni Jerozolimskiej, w której miała trwać Szechina, obecność Boga. Po wzniesieniu Świątyni Salomona w Jerozolimie w 950 r.p.n.e. Namiot Spotkania nie był już używany. Opis Namiotu Spotkania zajmuje dużą część Księgi Wyjścia. Pojawia się głównie w rozdziałach 25–40, a same szczegółowe instrukcje Boga dla Mojżesza dotyczące budowy i wyposażenia zawarte są w rozdziałach 25–31. Wielkość tego opisu ma, zdaniem teologów, duże znaczenie dla myśli teologicznej chrześcijaństwa. Namiot Spotkania ma być symbolem obecności Bożej pośród ludzi. Czytaj więcej…

Za 6 dni

Ago C.IV – niemiecki samolot rozpoznawczy z drugiej połowy I wojny światowej, produkowany w latach 1916–1917 roku w zakładach AGO. Jednosilnikowy dwupłat o konstrukcji przeważnie drewnianej. Celem wytwórni było stworzenie samolotu rozpoznawczego o wysokich osiągach. Samolot wyróżniał się unikalnymi jak na tamte czasy skrzydłami o trapezowym obrysie, silnie zwężającymi się i zmniejszającymi grubość w kierunku na zewnątrz – w celu zmniejszenia oporu. Skomplikowana wewnętrzna struktura drewnianego skrzydła, o zbiegających się dźwigarach i żebrach różnego kształtu, powodowała jednak, że było ono trudniejsze w produkcji, co ograniczało liczbę produkowanych maszyn. Wyprodukowano co najmniej 214 egzemplarzy, które były używane na froncie w niewielkiej liczbie od grudnia 1916 roku. Samolot wyróżniał się bardziej zaawansowaną aerodynamicznie konstrukcją od niemieckich samolotów porównywalnej klasy, lecz był trudny w pilotażu. Czytaj więcej…

Zobacz też