Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Polimerek (dyskusja | edycje) o 02:43, 12 gru 2022. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]


Dzisiaj

Indian Head Eagleamerykańska złota moneta obiegowa o nominale dziesięciu dolarów amerykańskich projektu rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa, wybijana przez U.S. Mint w latach 1907–1933. W latach 1907–1908 moneta wybijana była bez dewizy In God We Trust na prośbę prezydenta Theodore’a Roosevelta. Po naciskach Kongresu, od 1908 roku, moneta emitowana była już z dewizą umieszczoną na rewersie. Projekt monety wywołał początkowo kontrowersje ze względu na plotki dotyczące domniemanych modelek artysty oraz ze względu na to, że na głowie Miss Liberty, po namowach Roosevelta, Saint-Gaudens umieścił indiański pióropusz. Monety o nominale 10 dolarów zostały ustanowione na mocy uchwalonej 2 kwietnia 1792 roku przez Kongres ustawy Coinage Act of 1792. Moneta Indian Head zastąpiła w 1907 roku w obiegu monetę Liberty Head Eagle. Czytaj więcej…

Jutro

San Marino na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – występ reprezentacji San Marino na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. San Marino reprezentował jeden zawodnik, Alessandro Mariotti, który debiutował na igrzyskach i wystąpił w dwóch konkurencjach narciarstwa alpejskiego – slalomie oraz slalomie gigancie. Pierwszej rywalizacji nie zdołał ukończyć, natomiast w drugiej zajął 65. miejsce. Pełnił on również rolę chorążego reprezentacji San Marino podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Reprezentacja San Marino weszła na stadion jako 34. w kolejności, pomiędzy ekipami z Brazylii oraz Serbii. Był to 10. start San Marino na zimowych igrzyskach olimpijskich. Czytaj więcej…

Pojutrze

Byle jaksingel polskiej piosenkarki Margaret wydany 21 grudnia 2017 roku poprzez Magic Records i promujący album Monkey Business. Utwór był pierwszym singlem wokalistki wykonywanym w języku polskim. W 2018 roku kompozycja znalazła się na 10. miejscu zestawienia najczęściej oglądanych polskich teledysków w serwisie YouTube i została nagrodzona tytułem Przeboju lata radia RMF FM oraz telewizji Polsat. Utwór znalazł się między innymi na 2. pozycji zestawienia AirPlay – Nowości oraz na 6. miejscu AirPlay – Top, notowania najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Do utworu nakręcono teledysk, który został wyodrębniony z filmu krótkometrażowego Nie chcę / Byle jak wyreżyserowanego przez Konrada Aksinowicza. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Live Facelift – album wideo amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, będący zapisem koncertu, który odbył się 22 grudnia 1990 roku w Moore Theatre w Seattle. Prócz utworów wykonanych na żywo, zawierał on również trzy teledyski – do kompozycji We Die Young, Man in the Box oraz Sea of Sorrow. Pierwotnie Live Facelift został wydany w formacie VHS i był dołączony – w limitowanym nakładzie 40 tys. kopii – jako darmowy dodatek do debiutanckiego albumu studyjnego Facelift. W 2001 roku jego sprzedaż przekroczyła w Stanach Zjednoczonych próg 50 tys. egzemplarzy, dzięki czemu uzyskał od zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki Recording Industry Association of America (RIAA) certyfikat złotej płyty. W 2016 i 2017 roku Live Facelift po raz pierwszy ukazał się w formacie winylowym w limitowanych nakładach 5 tys. i 1000 sztuk. Materiał był wzbogacony o wycięte fragmenty koncertu z pierwotnej wersji z 1991 roku oraz został poddany ponownemu masteringowi oraz miksowi. Czytaj więcej…

Za 4 dni

[[Plik:|100px|right]] Ryjówka syberyjskagatunek ssaka z rodziny ryjówkowatych. Ubarwienie dwubarwne. Grzbiet młodych osobników jest brązowy czy ciemnobrązowy, u dorosłych zaś jeszcze ciemniejszy, od czarnobrązowego do czarnego. Nieco jaśniejsze są odeń boki zwierzęcia, odróżniające się od grzbietu. Brzuch jest ciemnoszary, odróżniający się od boków ciała. Podstawa ogona jest dwukolorowa, podczas gdy bardziej dystalna jego część już raczej jednolicie ciemna. Ryjówka syberyjska żyje w Azji. Siedliskiem gatunku są wilgotne łąki bądź tereny porosłe krzewami na równinach zalewowych. Ryjówka syberyjska unika natomiast łąk górskich bądź lasów. Spotykano ją co prawda w górach, jak w północnomongolskich wzgórzach Chentej czy też wzniesieniach transbajkalskich, ale i w ich obrębie ryjówki zamieszkiwały wilgotne łąki i tereny krzewiaste. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przyznała ryjówce syberyjskiej status gatunku najmniejszej troski. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Wycinanka kurpiowska – ozdoba wycięta z papieru za pomocą nożyc, charakterystyczna dla twórczości ludowej kurpiowskiej Puszczy Zielonej oraz Białej. W marcu 2020 roku tradycja wycinankarska Puszczy Zielonej została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Wycinanka pojawiła się w domach Kurpiów Zielonych i Białych w XIX wieku jako element zdobniczy. Od początku XX wieku zaczęła zyskiwać popularność w kręgach miejskich, co szczególnie wpłynęło na rozwój form. Odrodzenie sztuki nastąpiło po II wojnie światowej m.in. dzięki wsparciu Cepelii. Upadek spółdzielni zakończył czas instytucjonalnej opieki państwa nad tą formą sztuki ludowej, co miało szczególne znaczenie dla Puszczy Białej, gdzie wycinankarstwo zanikło. W Puszczy Zielonej sztuka utrzymała się nieprzerwanie dzięki wsparciu m.in. muzeów i zainteresowaniu odbiorców podczas imprez regionalnych. Współcześnie obserwuje się odrodzenie wycinanki w Puszczy Białej. Czytaj więcej…

Za 6 dni

Miroslav Formánek (ur. 25 grudnia 1984) – słowacki skoczek narciarski. Reprezentant i medalista mistrzostw kraju. Formánek w oficjalnych zawodach międzynarodowych w skokach narciarskich rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zadebiutował 1 lutego 2001 roku w Karpaczu, gdzie w konkursie drużynowym mistrzostw świata juniorów ze słowacką reprezentacją uplasował się na 12. miejscu, indywidualnie uzyskując 4. rezultat konkursu. Uczestnik Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001. Startował też w zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W lutym 2002 roku w Szczyrbskim Jeziorze zdobył tytuł mistrza Słowacji juniorów w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej. W październiku 2002 roku w Bańskiej Bystrzycy zdobył brązowy medal letnich mistrzostw Słowacji w konkursie indywidualnym na skoczni średniej. Przed listopadem 2003 roku zakończył karierę zawodniczą. Czytaj więcej…

Zobacz też