Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Polimerek (dyskusja | edycje) o 01:38, 14 gru 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]


Dzisiaj

Wężowidła – gromada morskich, dennych zwierząt zaliczanych do szkarłupni, o gwiaździstym kształcie ciała podobnym do rozgwiazd, lecz z węższymi ramionami wyraźnie odgraniczonymi od centralnej tarczy i nie łączącymi się u nasady. Są najbardziej ruchliwymi, szybko przemieszczającymi się szkarłupniami. Poruszają się wężowatymi ruchami elastycznych, silnie umięśnionych ramion, niektóre pływają. Są wśród nich gatunki drapieżne, roślinożerne i detrytusożerne. Wśród wężowideł występują mięsożercy, detrytusożercy i roślinożercy. Wężowidła zamieszkują wszystkie oceany. Z asiedlają dno morskie od strefy pływowej do głębin. W strefie szelfowej zamieszkuje 1313 gatunków. Największą różnorodność osiągnęły w rejonie indo-pacyficznym, gdzie żyje 825 gatunków. Genetyka wężowideł jest słabo poznana. Przyczyniły się do tego trudności w pobieraniu DNA. Czytaj więcej…

Jutro

Ustrój polityczny Włoch – opiera się na uchwalonej 22 grudnia 1947 roku Konstytucji Republiki Włoskiej oraz ustawach konstytucyjnych. Włochy są demokratyczną republiką parlamentarną z elementami demokracji bezpośredniej. Na straży przestrzegania ustawy zasadniczej stoi Sąd Konstytucyjny. Do głównych zasad systemu politycznego należą republikanizm, demokracja, parlamentaryzm, decentralizacja, praworządność oraz silna pozycja praw i wolności jednostki. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy Parlament, a wykonawczą Prezydent Republiki i Rada Ministrów. Sądownictwo powszechne należy do sędziów pokoju, trybunałów zwykłych, sądów apelacyjnych oraz Sądu Kasacyjnego. Gwarantem ich autonomiczności i niezawisłości jest Najwyższa Rada Sądownictwa. System uzupełniają sądy administracyjne – regionalne trybunały administracyjne i Rada Stanu oraz prokuratura, związana z sądownictwem powszechnym. Formalnie jednak konstytucja nie wypowiada się o monteskiuszowskiej zasadzie trójpodziału władzy. Włochy są państwem unitarnym, a zarazem silnie zdecentralizowanym, określanym wręcz jako zregionalizowane. Kraj podzielony jest na dwadzieścia regionów, w tym pięć o statusie specjalnym z szerokim zakresem autonomii. Czytaj więcej…

Pojutrze

ORP Admirał Dickman – polski okręt rzeczny Flotylli Pińskiej z okresu międzywojennego, o napędzie bocznokołowym, klasyfikowany jako statek uzbrojony. Przed II wojną światową przekształcony w okręt-cel; podczas kampanii wrześniowej wykorzystywany jako cel pozorny dla lotnictwa nieprzyjaciela. Po zakończeniu działań Sowieci wydobyli jednostkę i przeholowali do Pińska, gdzie rozpoczęto prace remontowe, nie ukończone do ataku niemieckiego w 1941 roku. Dalsze losy okrętu są nieznane. Okręt otrzymał swą nazwę na cześć admirała Arenda Dickmanna. Przyjmuje się, że był to przebudowany rosyjski statek „Leon”. Według prawdopodobnej wersji był to jednak statek „Usierdnyj”, który w 1920 roku służył w polskiej Flotylli Pińskiej pod nazwami: H-2 i „Pancerny 2”. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Ava Gardner (ur. 24 grudnia 1922 w Grabtown, zm. 25 stycznia 1990 w Londynie) – amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka oraz symbol seksu lat 40. i 50. American Film Institute umieścił ją na 25. miejscu w rankingu „największych aktorów wszech czasów”. W 1941 roku podpisała kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer, który obowiązywał do 1958 roku. Zyskała rozgłos rolą femme fatale w Zabójcach. Wystąpiła w około 60 filmach. Największe sukcesy odnosiła w okresie „Złotej Ery Hollywood” i w latach 60. W kolejnych dekadach występowała sporadycznie. Do jej najbardziej znanych filmów należą: Statek komediantów, Mogambo, Bosonoga Contessa, Ostatni brzeg, Noc iguany, Siedem dni w maju oraz Trzęsienie ziemi. Aktywna zawodowo do 1986 roku. Była znana z burzliwego życia prywatnego i bezkompromisowości. Od połowy lat 50. mieszkała w Hiszpanii, a od końca lat 60. w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie zamężna, nie miała dzieci. Zmarła na zapalenie płuc w wieku 67 lat. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Sinead Kerr (ur. 30 sierpnia 1978 w Dundee) – brytyjska łyżwiarka figurowa, startująca w parach tanecznych z bratem Johnem Kerrem. Sinead rozpoczęła naukę łyżwiarstwa w wieku 9 lat, zaś jej brat krótko po niej. Uczestniczka igrzysk olimpijskich, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy w 2009 i 2011 roku, medalistka zawodów z cyklu Grand Prix oraz 7-krotna mistrzyni Wielkiej Brytanii. Zakończyła karierę sportową w kwietniu 2011 roku. Pierwotnie planowała zakończyć karierę po igrzyskach w Vancouver, ale rodzeństwo postanowiło kontynuować ją w sezonie 2010/2011 prezentując nowy taniec dowolny przerobiony z ich tańca pokazowego, nad którym pracowali z Peterem Tchernyshevem. Cechą charakterystyczną występów rodzeństwa Kerrów stały się tzw. reverse lifts, czyli podnoszenia łyżwiarskie, w których to partnerka podnosiła partnera. Brała udział w pokazach mody London Fashion Week jako modelka Alexandra McQueena. Wystąpiła w łyżwach na lodowym wybiegu. Ponadto zarówno ona jak i jej brat John okazyjnie występowali jako aktorzy, aby sfinansować swoją karierę łyżwiarską. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Max Lewandowsky (ur. 28 czerwca 1876 w Berlinie, zm. 4 kwietnia 1918 tamże) – niemiecki lekarz neurolog żydowskiego pochodzenia. W jego dorobku naukowym znajdują się istotne prace dotyczące neurofizjologii oddychania, płynu mózgowo-rdzeniowego, neuroanatomii ośrodkowego układu nerwowego, funkcji układu sympatycznego i móżdżku, dyskalkulii oraz nerwic wojennych. Wprowadził do medycyny termin bariery krew-mózg. Działał w berlińskim środowisku neurologów. Wspólnie z Aloisem Alzheimerem założył i wydawał czasopismo Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie oraz serię Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie und Psychiatrie. Zredagował pięciotomowy podręcznik neurologii, będący wspólną pracą ponad osiemdziesięciu specjalistów w tej dziedzinie. Był też autorem podręcznika neurologii praktycznej. Zmarł w 1918 roku w sanatorium w Berlinie śmiercią samobójczą. Czytaj więcej…

Za 6 dni

Leonhard Euler (ur. 15 kwietnia 1707 w Bazylei, zm. 18 września 1783 w Petersburgu) – szwajcarski matematyk i fizyk; był pionierem w wielu obszarach obu tych nauk. Większą część życia spędził w Rosji i Prusach. Jest uważany za jednego z najbardziej płodnych matematyków w historii. Dokonał licznych odkryć w tak różnych gałęziach matematyki jak rachunek różniczkowy i całkowy oraz teoria grafów. Wniósł duży wkład w rozwój terminologii i notacji matematycznej, szczególnie trwały w dziedzinie analizy matematycznej. Jako pierwszy w historii użył pojęcia i oznaczenia funkcji. Euler jest uważany za czołowego matematyka XVIII wieku i jednego z najwybitniejszych w całej historii. Dorobek życia Eulera, wraz z listą jego prac, został opisany przez jego zięcia, Nicolausa von Fussa, sekretarza Cesarskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych w Petersburgu. Pośmiertną mowę pochwalną na cześć Eulera skierowaną do Akademii Francuskiej napisał matematyk i filozof francuski Nicolas de Condorcet, który fakt śmierci Eulera skomentował słowami: …przestał liczyć i przestał żyć. Czytaj więcej…

Zobacz też