Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Polimerek (dyskusja | edycje) o 23:08, 3 maj 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]

Dzisiaj

Grand Prix Węgier 2008 – jedenasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 sezonu 2008, odbywająca się w dniach 1–3 sierpnia 2008 roku na torze Hungaroring w Mogyoród. Wyścig miał miejsce 3 sierpnia i składał się z 70 okrążeń. Zwyciężył Heikki Kovalainen w McLarenie po starcie z drugiej pozycji. Drugie miejsce zajął jadący Toyotą Timo Glock, natomiast na trzecim miejscu finiszował Kimi Räikkönen w Ferrari. Było to pierwsze zwycięstwo Kovalainena i pierwsze podium Glocka w ich startach w Formule 1. Wygrywając Grand Prix Węgier Kovalainen stał się również setnym kierowcą, który wygrał Grand Prix Mistrzostw Świata Formuły 1. O zwycięstwo w wyścigu walczyli szczególnie Lewis Hamilton oraz Felipe Massa. Hamilton startował z pole position, ale na pierwszym zakręcie został wyprzedzony po zewnętrznej przez Massę. Massa i Hamilton walczyli o prowadzenie do 41. okrążenia, kiedy to spłaszczyła się opona w samochodzie Hamiltona. To dało Massie ponad dwudziestosekundową przewagę nad Kovalainenem. Na trzy okrążenia przed metą zepsuł się silnik w pojeździe Massy, dzięki czemu wygrał Kovalainen. Najszybsze okrążenie podczas wyścigu ustanowił Räikkönen. Czytaj więcej…

Jutro

Katastrofa kolejowa w Reptowiewypadek pociągu pospiesznego nr 83102 „Barbakan” relacji ŚwinoujścieKraków Główny, do którego doszło 5 maja 1997 roku o godzinie 12:25 na stacji kolejowej Reptowo, a w wyniku którego śmierć poniosło 12 osób, a 35 zostało rannych. W akcji ratunkowej udział brało szesnaście zastępów strażackich. Obszar katastrofy zabezpieczało prawie dziewięćdziesięciu policjantów. Pomocy poszkodowanym udzielało piętnaście zespołów medycznych. Według klasyfikacji wypadków i wydarzeń kolejowych, katastrofa ta została przydzielona, na podstawie przepisów R-3 o prowadzeniu dochodzeń powypadkowych, do kategorii 134 – wypadek z przyczyn nieustalonych. Do zbadania okoliczności, przebiegu i ustalenia przyczyn katastrofy powołano komisję dochodzeniową z Pomorskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie, która stwierdziła, iż katastrofa wydarzyła się wskutek niezwykle rzadkiego nałożenia się czynników, które samoistnie nie stanowią zagrożenia. Czytaj więcej…

Pojutrze

Oszustwo rodziny Katō – trwający ponad 30 lat proceder wyłudzania świadczeń pieniężnych po zmarłym Sōgenie Katō, który do 2010 roku był uznawany za najstarszego mężczyznę mieszkającego w Tokio, kiedy to jego zmumifikowane zwłoki znaleziono w jego sypialni. Stwierdzono wówczas, że prawdopodobnie zmarł w listopadzie 1978 roku, w wieku 79 lat, a jego rodzina nigdy nie ujawniła tej informacji, chcąc zachować rekord długowieczności mężczyzny i związane z tym korzyści finansowe. Wielokrotnie w tym okresie rodzina Katō odmawiała pracownikom szpitala wizyt w domu mężczyzny. Podczas przygotowań do Dnia Szacunku dla Ludzi Starszych w 2010 roku uzasadniała to między innymi stanem wegetatywnym Katō, czy też jego samomumifikacją (sokushinbutsu). Z uwagi na zły stan zwłok Katō przyczyna jego śmierci nigdy nie została ustalona. Odkrycie szczątków Katō zapoczątkowało poszukiwania innych stulatków zaginionych z powodu słabej dokumentacji urzędowej. Badanie wykazało, że policja nie miała informacji o stanie 234 354 osób w wieku powyżej stu lat. Urzędnicy przyznali, że przyczyną wielu z tych przypadków była nieprawidłowo prowadzona dokumentacja. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Rubisfrancuski podwodny stawiacz min z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej, jedna z sześciu jednostek typu Saphir. Okręt został zwodowany we wrześniu 1931 roku w stoczni Arsenal de Toulon w Tulonie, a w skład Marine nationale wszedł w kwietniu 1933 roku. Załoga okrętu składała się z 3 oficerów oraz 39 podoficerów i marynarzy, a nazwa okrętu pochodziła od jednego z kamieni szlachetnych – rubinu. Podczas wojny jednostka pełniła służbę na Morzu Śródziemnym, Północnym oraz Atlantyku, po zawarciu zawieszenia broni między Francją a III Rzeszą pływając w składzie marynarki Wolnych Francuzów. Okręt odbył 28 misji bojowych, w wyniku których za pomocą min i torped zatopił 12 statków i 12 okrętów, zaś dwa statki i dwa okręty zostały uszkodzone. W październiku 1949 roku „Rubis” zakończył służbę, a w styczniu 1958 roku został zatopiony nieopodal Tulonu jako okręt-cel. Wrak okrętu spoczywa na równej stępce, znajduje się w dobrym stanie i jest często odwiedzany przez płetwonurków. Za wojenne dokonania okręt został odznaczony Orderem Wyzwolenia oraz Krzyżem Wojennym. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Lokatorbrytyjski niemy dreszczowiec kryminalny z 1927 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Został zrealizowany na podstawie scenariusza autorstwa Eliota Stannarda, będącego adaptacją opublikowanej w 1913 roku bestsellerowej powieści The Lodger pióra Marie Belloc Lowndes. Akcja filmu rozgrywa się w londyńskiej dzielnicy Bloomsbury, w czasach seryjnych, cotygodniowych morderstw. Pewnego wieczora w domu pani Bunting zjawia się tajemniczy nieznajomy, chcący wynająć pokój. Film Hitchcocka uzyskał w większości pochlebne recenzje ze strony krytyków oraz został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, stając się pierwszym komercyjnym sukcesem w dorobku reżysera. Współcześnie Lokator uznawany jest za jeden z kluczowych obrazów, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju i ukształtowania dreszczowca jako gatunku filmowego. Określany mianem „pierwszego prawdziwie Hitchcockowskiego filmu”, który zapoczątkował charakterystyczny suspensowy styl reżysera. Główną inspiracją do realizacji Lokatora była historia seryjnego mordercy Kuby Rozpruwacza, któremu przypisuje się morderstwa jedenastu kobiet w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w latach 1888–1891. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Operacja Doomsday – przeprowadzona w Norwegii od 9 maja do 4 września 1945 roku aliancka operacja wojskowa o charakterze policyjnym, mająca za zadanie nadzorowanie kapitulacji wojsk niemieckich po zakończeniu II wojny światowej w Europie oraz zapobieżenie sabotażowi ważnych obiektów wojskowych i cywilnych. Operacja była przeprowadzona przez brytyjską 1. Dywizję Powietrznodesantową oraz wspierające ją oddziały norweskie i amerykańskie. Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec został dostarczony 8 maja 1945 roku do gen. Franza Böhme, dowódcy sił Wehrmachtu stacjonujących w Norwegii, a 1. Dywizja Powietrznodesantowa wylądowała w pobliżu Oslo i Stavanger między 9 a 11 maja. Do obowiązków operacyjnych należało przywrócenie na tron króla Norwegii Haakona VII, opieka nad byłymi alianckimi jeńcami wojennymi, aresztowanie zbrodniarzy wojennych oraz nadzorowanie oczyszczenia pól minowych. W trakcie operacji potwierdzono również śmierć żołnierzy brytyjskich wojsk powietrznodesantowych, którzy wzięli udział w operacji Freshman, nieudanej próbie zakłócenia niemieckiego programu atomowego w listopadzie 1942 roku. W trakcie realizacji zadań dywizja napotkała sporadyczny, niemiecki opór i wróciła do Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia 1945 roku, by zostać rozwiązaną dwa miesiące później. Czytaj więcej…

Za 6 dni

HCP 115N – pierwszy polski prototypowy częściowo niskopodłogowy tramwaj produkowany w zakładach H. Cegielski w Poznaniu. W 1995 roku powstał jeden pojazd na bazie dwóch wagonów Konstal 105N należących do MPK Poznań. 115N miał trzy człony. Pierwszy i ostatni z nich powstały w wyniku przebudowy zakupionych przez producenta wagonów Konstal 105N i dostosowania ich do połączenia osłoniętym czarną gumową harmonią przegubem z nowo zbudowanym niskopodłogowym członem środkowym. Człon środkowy posiadał dwie pary dwuskrzydłowych drzwi. Wszystkie drzwi w pojeździe były plastikowe oraz wyposażone w przyciski indywidualnego otwierania. Ze względu na dużą awaryjność prototypu nie zdecydowano się na produkcję seryjną pojazdu. Tramwaj był eksploatowany do 2006 roku. Zabiegano o pozostawienie pojazdu jako eksponat, ale ostatecznie w sierpnia 2011 roku tramwaj został zezłomowany na złomowisku w Śremie. Czytaj więcej…

Zobacz też

Wikipedia:Propozycje do Dobrych ArtykułówSzablon:Dobry artykuł/archiwum