Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Malarz pl (dyskusja | edycje) o 00:46, 3 mar 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
 Dokumentacja szablonu [odśwież]

Dzisiaj

Kayah (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, prezenterka radiowa oraz osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej, założycielka wytwórni płytowej Kayax. Karierę muzyczną zaczęła w 1984 roku współpracą z m.in. Kostkiem Joriadisem. Dwa lata później z zespołem Tilt nagrała utwór Mówię ci, że.... W 1988 roku zadebiutowała w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem i wydano jej debiutancki studyjny album solowy zatytułowany Kayah. W latach 90. znów nagrywała jako wokalistka drugoplanowa aby z sukcesem powrócić z własnymi płytami: Kamień i Zebra. W 1999 roku w duecie z Goranem Bregoviciem osiągnęła kolejny komercyjny sukces albumem Kayah i Bregović, kontynuowany dalszymi solowymi albumami JakaJaKayah oraz Stereo typ. W 2001 roku z Tomaszem Grewlińskim założyła wytwórnię płytową i agencję koncertową Kayax, która m.in. wydała debiutanckie albumy Krzysztofa Kiljańskiego i Marii Peszek. Laureatka licznych nagród, w tym „Fryderyków” oraz Superjedynek. Czytaj więcej…

Jutro

Pogrom w Kowniepogrom ludności żydowskiej w Kownie przeprowadzony z niemieckiej inspiracji przez litewskich nacjonalistów w dniach 25–29 czerwca 1941 roku, niedługo po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i rozpoczęciu okupacji miasta przez III Rzeszę. Konsekwencją sowieckiej okupacji Litwy w latach 1940–1941 był gwałtowny wzrost nastrojów antysemickich. Fakt ten wykorzystały niemieckie służby bezpieczeństwa, które po rozpoczęciu inwazji na ZSRR starały się podżegać ludność okupowanych przez Sowietów terytoriów do wystąpień antyżydowskich. Funkcjonariusze Einsatzgruppen, którzy wkroczyli do Kowna 25 czerwca 1941 roku, w krótkim czasie zorganizowali litewską bojówkę, która we współpracy z innymi formacjami litewskich „partyzantów” oraz niektórymi mieszkańcami miasta przystąpiła do mordowania Żydów i grabienia ich własności. Ofiarą kilkudniowych zamieszek padło 3,8 tys. kowieńskich Żydów. Był to jeden z największych pogromów urządzonych latem 1941 roku w byłej sowieckiej strefie okupacyjnej. Czerwcowy pogrom poprzedził utworzenie kowieńskiego getta i masowe egzekucje Żydów w fortach Twierdzy Kowno. Czytaj więcej…

Pojutrze

Cyklon Idaicyklon tropikalny, który w marcu 2019 roku nawiedził południowo-wschodnią Afrykę. Był jednym z najtragiczniejszych w skutkach tego typu zjawisk atmosferycznych notowanych w Afryce i całej półkuli południowej. Długotrwała nawałnica spowodowała katastrofalne zniszczenia w Mozambiku, Zimbabwe oraz Malawi i 1007 ofiar śmiertelnych. Idai przyniósł silne wiatry i wywołał wielkie powodzie, powodując śmierć 602 osób w Mozambiku, 344 w Zimbabwe, 60 w Malawi oraz 1 na Madagaskarze; więcej niż 3 miliony innych zostało dotkniętych przez żywioł. Katastrofalne w skutkach szkody powstały w mieście Beira i w jego okolicy w środkowo-wschodnim Mozambiku. Wraz z pojawieniem się cyklonu rozwinął się poważny kryzys humanitarny – na obszarze Mozambiku i Zimbabwe setki tysięcy osób potrzebowało pilnej pomocy. W pierwszym z tych państw ratownicy zmuszeni byli pozwolić umrzeć części poszkodowanych, by uratować innych. Szkody w infrastrukturze spowodowane cyklonem Idai na obszarze dotkniętych kataklizmem krajów oszacowano na co najmniej 1 miliard USD, co oznacza, że był to najbardziej kosztowny cyklon tropikalny w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Little Big Adventurekomputerowa przygodowa gra akcji wyprodukowana przez francuskie studio Adeline Software International i wydana w 1994 roku przez Electronic Arts. Bohaterem gry jest Twinsen, człekokształtny stwór, który doświadczył proroctwa zwiastującego zagładę jego planety. Twinsen zostaje umieszczony w zakładzie psychiatrycznym przez klony doktora FunFrocka, tyrana sprawującego totalitarną władzę nad planetą. Wydostawszy się z zakładu, Twinsen próbuje obalić FunFrocka i przywrócić równowagę w przyrodzie, którą tyran próbuje zaburzyć celem uzyskania zdolności porównywalnych bóstwu. Akcja toczy się w dwuwymiarowym, izometrycznym środowisku zamieszkanym przez trójwymiarowe postacie. Dysponując czterema trybami sterowania swoim bohaterem, gracz może wdawać się w konwersacje z postaciami niezależnymi, zbierać przedmioty potrzebne do dalszego postępu, jak również prowadzić walkę z wrogo nastawionymi postaciami. Little Big Adventure została wyreżyserowana przez Frédéricka Raynala. Po ponadrocznym okresie produkcyjnym, gra spotkała się z pozytywnymi ocenami krytyków, którzy doceniali przede wszystkim jej oprawę audiowizualną, sceptycznie natomiast odnosili się do warstwy fabularnej. Gra odniosła również sukces komercyjny. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Solaris Bus & Coach – polski producent autobusów miejskich i międzymiastowych, trolejbusów, tramwajów oraz dawniej autokarów turystycznych. Główną siedzibę i zakład produkcyjny posiada w Bolechowie-Osiedlu, ponadto zakłady w Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Największy producent autobusów miejskich na rynku polskim i jeden z czołowych na rynku europejskim. Wywodzi się z powstałego w 1994 roku przedsiębiorstwa Neoplan Polska. W 1996 roku otwarto zakład produkcyjny w Bolechowie-Osiedlu, a datę tę przyjmuje się za początek historii przedsiębiorstwa. W 1999 roku miała miejsce premiera pierwszego autobusu miejskiego pod marką Solaris – Solarisa Urbino 12. W 2001 roku zmieniono nazwę spółki na Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., a w 2005 roku przekształcono ją w spółkę akcyjną. Spółka nie jest notowana na giełdzie. Autobusy miejskie Solaris są oferowane w wielu konfiguracjach napędu, wielkości i typu nadwozia. W 2006 roku Solaris jako pierwszy na świecie producent wprowadził na rynek europejski seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym Solaris Urbino 18 hybrid. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Krążowniki pancernopokładowe typu Chikuma – seria japońskich krążowników z okresu I wojny światowej oraz okresu międzywojennego, obejmująca trzy okręty: „Chikuma”, „Hirato” oraz „Yahagi”. Zaprojektowane i zbudowane w Japonii, weszły do służby w 1912 roku. Były pierwszymi krążownikami o napędzie turbinowym w marynarce japońskiej i jej ostatnimi krążownikami pancernopokładowymi. Cechą wyróżniającą w chwili ich wejścia do służby było silne jednolite uzbrojenie główne, składające się z 8 armat kalibru 152 mm. Ich wyporność standardowa wynosiła 4400 ts; rozwijały szybkość ponad 26 węzłów. Uczestniczyły w działaniach I wojny światowej, patrolując i osłaniając linie żeglugowe. W latach 20. stacjonowały na wodach chińskich. Zostały przeniesione do rezerwy na początku lat 30. i ostatecznie wycofane ze służby do 1940 roku, przed przystąpieniem Japonii do kolejnej wojny światowej. Czytaj więcej…

Za 6 dni

Pasażerka – czarno-biały polski film fabularny z 1963 roku w reżyserii Andrzeja Munka, jest adaptacją słuchowiska Zofii Posmysz Pasażerka z kabiny 45 z 1959 roku oraz późniejszego widowiska telewizyjnego z 1960 roku. Akcja podzielona jest na dwie części: współczesną, w której podczas rejsu transatlantyckiego była nadzorczyni SS Liza (Aleksandra Śląska) dostrzega swoją dawną więźniarkę Martę (Anna Ciepielewska), oraz rozgrywającą się w czasie II wojny światowej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w której odbywa się pojedynek psychologiczny między Lizą a Martą. Pasażerka jest ostatnim, nieukończonym filmem Munka, który zginął w wypadku samochodowym 20 września 1961 roku, a obróbki pozostawionego przezeń materiału filmowego podjął się jego współpracownik Witold Lesiewicz. Zmontowany film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i uhonorowany wyróżnieniem specjalnym oraz nagrodą FIPRESCI na 17. MFF w Cannes. W 1964 roku Pasażerka stała się oficjalnym polskim kandydatem do rywalizacji o 37. Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jednak nie weszła do ścisłej czołówki nominowanych filmów. Jest ostatnim filmem zaliczanym do polskiej szkoły filmowej. Czytaj więcej…

Zobacz też

Wikipedia:Propozycje do Dobrych ArtykułówSzablon:Dobry artykuł/archiwum