Szablon:Artykuł na medal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
wymiana cotygodniowa
int.
Linia 27: Linia 27:
|sobota|6=
|sobota|6=
[[Plik:Budka Suflera 02.jpg|100px|right]]
[[Plik:Budka Suflera 02.jpg|100px|right]]
'''[[Lista członków zespołu Budka Suflera]]''' – skład [[Budka Suflera|Budki Suflera]] przechodził liczne zmiany na przestrzeni lat. Przez cały okres istnienia zespołu należał do niego [[Romuald Lipko]], któremu przez większość czasu towarzyszyli: [[Krzysztof Cugowski]] oraz [[Tomasz Zeliszewski]]. Pierwszy zespół o tej nazwie powstał już w 1969 roku, jego współzałożycielem był Cugowski. Zanim rozpadł się we wrześniu 1970 roku, zarejestrował w studiu kilka własnych kompozycji, z których tylko jedna się zachowała. Lipko początkowo był basistą, później zaczął grać na instrumentach klawiszowych, a ponadto od początku pełnił rolę głównego kompozytora grupy. Zeliszewski oprócz gry na perkusji zajmował się okazjonalnie pisaniem tekstów, a także był menedżerem zespołu. Głównym wokalistą od momentu powstania Budki Suflera był Cugowski, z wyjątkiem okresu 1978–1983, kiedy zastąpiony był przez innych, w tym przez [[Romuald Czystaw|Romualda Czystawa]] oraz [[Felicjan Andrzejczak|Felicjana Andrzejczaka]]. Gitarzyści zmieniali się wielokrotnie. Na gitarze prowadzącej grali między innymi: [[Andrzej Ziółkowski]], [[Jan Borysewicz]], [[Krzysztof Mandziara]] oraz [[Marek Raduli]], zaś na gitarze basowej, poza Lipką i Ziółkowskim – [[Piotr Płecha]] i [[Mieczysław Jurecki]]. Zespół zakończył swoją działalność w 2014 roku i niespodziewanie reaktywował się w 2019 roku już bez Krzysztofa Cugowskiego. Nowym wokalistą został [[Robert Żarczyński]]. ''[[Lista członków zespołu Budka Suflera|Czytaj więcej…]]''
'''[[Lista członków zespołu Budka Suflera]]''' – skład [[Budka Suflera|Budki Suflera]] przechodził liczne zmiany na przestrzeni lat. Przez cały okres istnienia zespołu należał do niego [[Romuald Lipko]], któremu przez większość czasu towarzyszyli [[Krzysztof Cugowski]] oraz [[Tomasz Zeliszewski]]. Pierwszy zespół o tej nazwie powstał już w 1969 roku, jego współzałożycielem był Cugowski. Zanim rozpadł się we wrześniu 1970 roku, zarejestrował w studiu kilka własnych kompozycji, z których tylko jedna się zachowała. Lipko początkowo był basistą, później zaczął grać na instrumentach klawiszowych, a ponadto od początku pełnił rolę głównego kompozytora grupy. Zeliszewski oprócz gry na perkusji zajmował się okazjonalnie pisaniem tekstów, a także był menedżerem zespołu. Głównym wokalistą od momentu powstania Budki Suflera był Cugowski, z wyjątkiem okresu 1978–1983, kiedy zastąpiony był przez innych, w tym przez [[Romuald Czystaw|Romualda Czystawa]] oraz [[Felicjan Andrzejczak|Felicjana Andrzejczaka]]. Gitarzyści zmieniali się wielokrotnie. Na gitarze prowadzącej grali między innymi [[Andrzej Ziółkowski]], [[Jan Borysewicz]], [[Krzysztof Mandziara]] oraz [[Marek Raduli]], zaś na gitarze basowej, poza Lipką i Ziółkowskim – [[Piotr Płecha]] i [[Mieczysław Jurecki]]. Zespół zakończył swoją działalność w 2014 roku i niespodziewanie reaktywował się w 2019 roku już bez Krzysztofa Cugowskiego. Nowym wokalistą został [[Robert Żarczyński]]. ''[[Lista członków zespołu Budka Suflera|Czytaj więcej…]]''


|dodane niedziela = 26 lutego
|dodane niedziela = 26 lutego

Wersja z 15:05, 4 mar 2023

Artykuły na Medal - zajawki na SG
Po dokonaniu zmian w tym szablonie prosimy kliknąć w ten link, aby wyczyścić cache. Dopiero wtedy zmiany będą widoczne dla wszystkich.
Artykuł na Medal (dzisiejszy)

Pianistadramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Pianista został zaadaptowany przez scenarzystę Ronalda Harwooda i nakręcony z udziałem międzynarodowej obsady aktorskiej. Tytułową rolę Szpilmana odegrał Adrien Brody. Film Polańskiego po prapremierze w maju 2002 roku wzbudził kontrowersje, zbierając przeważnie pozytywne recenzje w Stanach Zjednoczonych, lecz otrzymując zarazem negatywne oceny we Francji oraz w Polsce. Jedni recenzenci krytykowali film za akademicki styl i powściągliwość w ukazaniu skutków Zagłady Żydów, natomiast inni chwalili go za obiektywne, chłodne i pozbawione melodramatyzmu ujęcie Szoah. Pianista zdobył szereg nagród oraz wyróżnień, między innymi: Złotą Palmę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes, trzy Oscary – za reżyserię, scenariusz i rolę Brody’ego, a także siedem Cezarów. Film odniósł również sukces komercyjny – przy budżecie 35 milionów dolarów zarobił na całym świecie ponad 120 milionów dolarów. Czytaj więcej…

Poniedziałki od 6 lutego
Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 – lista państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, które wysłały przynajmniej jednego sportowca na XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1998 roku w Nagano. W zawodach olimpijskich na igrzyskach w Nagano wzięli udział reprezentanci 72 państw. Wśród państw uczestniczących były kraje debiutujące w zimowych igrzyskach olimpijskich: Azerbejdżan, Kenia, Macedonia, Urugwaj oraz Wenezuela. Najliczniejszą reprezentację wystawiły Stany Zjednoczone, w barwach których w zawodach olimpijskich zaprezentowało się 186 sportowców. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych była jedyną, która miała swoich przedstawicieli we wszystkich 68 konkurencjach. W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Niemiec, w dorobku której znalazło się 29 medali – 12 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajęła rosyjska biegaczka narciarska Łarisa Łazutina, która zdobyła trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal. Czytaj więcej…
Wtorki od 6 lutego
Urzeczonaamerykański psychologiczny dreszczowiec noir z 1945 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Bena Hechta, będącego adaptacją powieści The House of Dr. Edwardes autorstwa Johna Palmer i Hilary’ego St. George’a Sandersa z 1927 roku. W rolach głównych wystąpili Ingrid Bergman oraz Gregory Peck. Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnej klinice psychiatrycznej Green Manors w stanie Vermont. Po przejściu na emeryturę przez doktora Murchisona nowym dyrektorem placówki zostaje szanowany i uznany w środowisku medycznym Anthony Edwardes. Jego młody wiek oraz niecodziennie zachowanie zwraca uwagę chłodnej doktor Constance Petersen. Film, będący jednym z pierwszych w Hollywood, który w tak otwarty sposób podejmował temat psychoanalizy, cieszącej się w owym czasie wśród amerykańskiej społeczności rosnącym zainteresowaniem, okazał się komercyjnym sukcesem mimo mieszanych recenzji. Z jednej strony krytycy zarzucali Hitchcockowi wybiórcze potraktowanie freudowskiej metody leczenia, z drugiej zwracali uwagę na plastyczną i wizualną oprawę filmu oraz sprawną reżyserię, zapewniającą suspensowy charakter. Urzeczona otrzymała sześć nominacji do nagrody Akademii Filmowej, zdobywając statuetkę za najlepszą muzykę. Czytaj więcej…
Środy od 20 lutego
Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 w Val di Fiemme pomiędzy 22 a 28 lutego 2003 roku na skoczniach w Predazzo. Rozegrane zostały trzy konkurencje – dwa konkursy indywidualne (na obiekcie K-120 i K-95) oraz jeden drużynowy na skoczni K-120. Oba obiekty, na których przeprowadzono konkursy mistrzostw świata znajdują się w kompleksie Trampolino Dal Ben. Po raz 31. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata. W konkurencjach indywidualnych, zarówno na skoczni dużej, jak i na skoczni normalnej zwyciężył Adam Małysz, a złoto w konkursie drużynowym wywalczyła reprezentacja Finlandii, która wystąpiła w składzie: Janne Ahonen, Matti Hautamäki, Tami Kiuru oraz Arttu Lappi. Do zawodów zostało zgłoszonych 84 zawodników z 24 narodowych reprezentacji. Czytaj więcej…
Czwartki od 20 lutego
Piosenka dla Europy 2009polskie preselekcje do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Olympic Indoor Arena w Moskwie. Finał eliminacji odbył się 14 lutego 2009 roku w holu siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Jana Pawła Woronicza 17. W skład komisji jurorskiej oceniającej występy uczestników weszli: kompozytor Robert Chojnacki, piosenkarz Krzysztof Kasowski, zastępca dyrektora TVP1 ds. rozrywki Roman Rogowiecki oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska Marta Turska. Do stawki konkursowej zakwalifikowano dwunastu wykonawców. Zwycięzcę preselekcji wybierano w stosunku 50:50 – 50% głosów należało do jurorów i 50% do telewidzów, którzy głosowali za pomocą systemu audio-tele. Preselekcje wygrała Lidia Kopania z utworem I Don’t Wanna Leave. Czytaj więcej…
Piątki od 20 luty
AHS Krabpolska współczesna armatohaubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Stanowi polską adaptację produkowanego na licencji brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52 Braveheart. Wyboru systemu wieżowego dokonano w 1999 roku, a prototyp skompletowano w 2001 roku. Broń budowana była początkowo na polskim podwoziu UPG-NG produkowanym przez Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy”, z którym skompletowano osiem pojazdów serii wdrożeniowej. Po długim etapie rozwoju oraz kilkuletnim wstrzymaniu programu, pierwszych osiem dział przekazano wojsku do prób w 2012 roku. Z uwagi na problemy z podwoziem, w grudniu 2014 roku podjęto decyzję o zamianie w pojazdach seryjnych podwozia UPG-NG na południowokoreańskie K9PL produkcji Samsung Techwin, stosowane w armatohaubicy K9 Thunder, którego produkcję podjęto następnie w Polsce na licencji. Od 2017 roku sukcesywnie działa te wchodzą na uzbrojenie dywizjonów artylerii dywizyjnej Wojsk Lądowych. W 2022 roku partia Krabów została przekazana Ukrainie, gdzie zadebiutowały bojowo. Czytaj więcej…
Soboty od 29 stycznia
Lista członków zespołu Budka Suflera – skład Budki Suflera przechodził liczne zmiany na przestrzeni lat. Przez cały okres istnienia zespołu należał do niego Romuald Lipko, któremu przez większość czasu towarzyszyli Krzysztof Cugowski oraz Tomasz Zeliszewski. Pierwszy zespół o tej nazwie powstał już w 1969 roku, jego współzałożycielem był Cugowski. Zanim rozpadł się we wrześniu 1970 roku, zarejestrował w studiu kilka własnych kompozycji, z których tylko jedna się zachowała. Lipko początkowo był basistą, później zaczął grać na instrumentach klawiszowych, a ponadto od początku pełnił rolę głównego kompozytora grupy. Zeliszewski oprócz gry na perkusji zajmował się okazjonalnie pisaniem tekstów, a także był menedżerem zespołu. Głównym wokalistą od momentu powstania Budki Suflera był Cugowski, z wyjątkiem okresu 1978–1983, kiedy zastąpiony był przez innych, w tym przez Romualda Czystawa oraz Felicjana Andrzejczaka. Gitarzyści zmieniali się wielokrotnie. Na gitarze prowadzącej grali między innymi Andrzej Ziółkowski, Jan Borysewicz, Krzysztof Mandziara oraz Marek Raduli, zaś na gitarze basowej, poza Lipką i Ziółkowskim – Piotr Płecha i Mieczysław Jurecki. Zespół zakończył swoją działalność w 2014 roku i niespodziewanie reaktywował się w 2019 roku już bez Krzysztofa Cugowskiego. Nowym wokalistą został Robert Żarczyński. Czytaj więcej…
Niedziele od 26 lutego
Pianistadramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Pianista został zaadaptowany przez scenarzystę Ronalda Harwooda i nakręcony z udziałem międzynarodowej obsady aktorskiej. Tytułową rolę Szpilmana odegrał Adrien Brody. Film Polańskiego po prapremierze w maju 2002 roku wzbudził kontrowersje, zbierając przeważnie pozytywne recenzje w Stanach Zjednoczonych, lecz otrzymując zarazem negatywne oceny we Francji oraz w Polsce. Jedni recenzenci krytykowali film za akademicki styl i powściągliwość w ukazaniu skutków Zagłady Żydów, natomiast inni chwalili go za obiektywne, chłodne i pozbawione melodramatyzmu ujęcie Szoah. Pianista zdobył szereg nagród oraz wyróżnień, między innymi: Złotą Palmę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes, trzy Oscary – za reżyserię, scenariusz i rolę Brody’ego, a także siedem Cezarów. Film odniósł również sukces komercyjny – przy budżecie 35 milionów dolarów zarobił na całym świecie ponad 120 milionów dolarów. Czytaj więcej…